­
­
Daphna Joel i Luba Vikhanski - Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów - Oxfordka

Daphna Joel i Luba Vikhanski - Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów

Daphna Joel i Luba Vikhanski - Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów


INFORMACJE OGÓLNE

Autor: Daphna Joel i Luba Vikhanski

Tytuł: Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów

Liczba stron: 194

Wydawnictwo: WAB

Kategoria: Lit. faktu

Tłumaczenie: Agnieszka Szling

ISBN: 978-83-280-9250-1

OPIS

Czy fakt, że ktoś jest kobietą znaczy, że ma kobiecy mózg, a jeśli jest mężczyzną, to ma mózg męski? Być może jest na odwrót? Albo jeszcze inaczej? Autorki udowadniają, że tak na prawdę płeć nie ma znaczenia, a nasz mózg w przeciągu półgodzinnego stresu potrafi zmienić niektóre obszary z płci męskiej na żeńską i odwrotnie. Jak to możliwe? Przekonajcie się sami!

MOJE WRAŻENIA

Od razu ostrzegam, że jeśli ktoś nastawił się na historię o wielkim naukowcu, który odkrył Amerykę, będzie nieco zawiedziony. Odkryć będzie tutaj co nie miara, jednak nie ma tutaj miejsca na jakąkolwiek fabułę.

Odważyłabym się napisać, że "Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów", której autorkami są Daphna Joel i Luba Vikhanski, jest pozycją przeznaczoną dla osób, które faktycznie interesują się działaniem mózgu i jego specyfikacją.

Książka ta jest napisana bardzo przystępnym językiem, jednak jeśli kogoś nie interesuje temat płci biologiczne, kulturowo-społecznej oraz mozaikowego mózgu, a także płci człowieka, to raczej nie przypadnie mu do gustu ta lektura.

Jest tutaj sporo naukowych materiałów, do których sami będziecie mogli sięgnąć. Lista przypisów liczy sobie dziewiętnaście stron, a jeśli dodać do tego podziękowania, publikacje autorek, indeks oraz listę lektur wartych przeczytania, to liczba ta wzrasta do czterdziestu czterech stron!

"Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów", której autorkami są Daphna Joel i Luba Vikhanski to książka, o której ciężko cokolwiek napisać. Zauważyłam, że duży nacisk kładło się tutaj na to, by przestać określać i oceniać człowieka na podstawie płci. Od zarania dziejów jest to coś, co jedynie utrudnia, a nie ułatwia życie społeczeństwu.

"Jedna z nauczycielek zdała sobie sprawę z tego, że pomaga zakładać kurtki chłopcom, nim wyjdą na zewnątrz, ale oczekiwała, że dziewczynki ubiorą się same."


Ciężko jest odbiec od stereotypu, że pewne zawody powinny wykonywać jedynie kobiety, a inne mężczyźni. Gdzie w tym wszystkim znajdują się osoby homoseksualne, biseksualne, te, które nie czują potrzeby określenia własnej płci itd.?

Autorki starają się wyjaśnić, gdzie tkwi problem i jak wiele badań przeprowadzono, aby zrozumieć działanie mózgu ludzkiego. Sam fakt, że półgodzinna dawka stresu jest w stanie zmienić płeć mózgu z męskiego na żeński, była czymś odkrywczym!

Ba! Czy mózg aby na pewno ma jakąkolwiek płeć? A może to ludzie sami nakreślili sobie pewne granice, których wytrwale chcą się trzymać, jednak z roku na rok wychodzi nam to coraz gorzej?

Nie chciałabym nikogo zniechęcać do tej lektury! Z pewnością ktoś, kogo pasjonuje działanie mózgu, znajdzie tu coś dla siebie. To pozycja z kategorii, po którą nie sięgam zbyt często i szczerze powiedziawszy, nie wzbudza we mnie jakichkolwiek emocji. Jestem jednak przekonana, że "Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów", której autorkami są Daphna Joel i Luba Vikhanski jest pozycją ważną i wartą przeczytania, jeśli ktoś takowym tematem się interesuje.

Nawet osoby początkujące, zgłębiające swoją wiedzę w danym obszarze mogą śmiało, chwycić tę lekturę. Jest ona napisana bardzo prostym językiem, nie naukowym, który będzie przyjazny dla każdego, kto zechce zapoznać się z tą książką.

OKŁADKA

Z jednej strony jest taka, jakie lubię, czyli prosta, estetyczna i nie nachalna, z drugiej jednak strony nie przemawia do mnie absolutnie.

Na grafice widzimy znak organizmu męskiego i żeńskiego, które są jakby połączone. Tło jest całe fioletowe (lub niebieskie w zależności kto, jaki kolor widzi). Imię i nazwisko autorek umiejscowione jest z prawej strony okładki, natomiast tytuł został podzielony na dwie części. Pierwsza znajduje się na dole i jest bardzo widoczna, natomiast drugi człon tytułu umiejscowiono na górze i jest nieco mniej wyraźny.

Znaki organizmów żeńskiego oraz męskiego mają kolor lekko różowy i są nieco wypukłe. Tak na prawdę tyle można napisać na temat okładki książki "Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów", której autorkami są Daphna Joel i Luba Vikhanski.

Czy się Wam podoba? Dajcie znać w komentarzach!

MOJA OCENA

Fabuła: - 

Bohaterowie: - 

Język: 4,5/5

Zakończenie: 4/5

Wrażenia wizualne: 2/5

*Ocena ogólna: Nie polecam, nie odradzam

Książka została przeczytana dzięki współpracy z wydawnictwem WAB, za co bardzo serdecznie dziękuję!


*ocena ogólna jest oceną SUBIEKTYWNĄ a nie średnią arytmetyczną

You Might Also Like

0 Comments

Jest mi niezmiernie miło, że poświęciłeś swój czas i przeczytałeś mój wpis. Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, za każdą radę i krytykę. Mam nadzieję, że jeszcze do mnie zawitasz czytelniku!