Sofia Lundberg - Czerwony notes


Autor: Sofia Lundberg
Tytuł: Czerwony notes
Liczba stron: 335
Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Obyczaj

A dla leniuszków film na You Tubie :)

Czasami mam ochotę oderwać się od fantastyki, young adult i zatracić w innym gatunku. Nieco spokojniejszym, dającym możliwość wytchnienia... Właśnie to odnajduję w obyczajówkach, które przenoszą mnie do innego świata, pełnego ciepła, spokoju, problemów, które szybko się rozwiązują... do życia osób które potencjalnie na prawdę mogą istnieć i przeżywać to co zawarte jest w fabule danej książki.
"Czerwony notes" opowiada historię Doris - 96-letniej kobiety, wspominającej swoje młodzieńcze lata.
Na początku naszą główną bohaterkę mamy przedstawione, jako tą starą, słabą kobietę, do której przychodzi opiekunka, pomagająca jej w zwykłych, codziennych czynnościach. Oprócz tego, Doris raz w tygodniu łączy się poprzez Skype z Jenny - swoją jedyną krewną, dla której jest ciocią. Tym kobietom nie przeszkadza różnica wieku, ani fakt, że obie mieszkają na różnych kontynentach. Darzą się ogromną miłością i zrozumieniem, którego nie są w stanie pojąć nawet najbliżsi z rodziny Jenny.
Na kolejnych stronach powieści cofamy się do przeszłości, gdzie będąc małą dziewczynką, Doris otrzymuje tytułowy czerwony notes od swojego ojca, w którym zapisuje adresy i numery telefonów osób, które poznała. Z biegiem czasu, imiona zostają przekreślane, a obok nich dopisane jest jedynie jedno słowo - "zmarła" lub "zmarł".
Czytając tę książkę miałam nieodparte uczucie, że szperam komuś w prywatnych rzeczach i czytam osobiste zapiski w starym jak świat dzienniku. Co dziwne, wcale nie chciałam go odkładać tylko chłonąć tę historię coraz bardziej!
W tej pozycji teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Poznajemy zarówno młodszą jak i starszą wersję Doris, dzięki czemu wiemy co ją ukształtowało i jak wyglądały jej życiowe wybory.
Będąc jeszcze młodą dziewczyną, w wieku około dwunastu lat i mieszkając w Szwecji w domu rodzinnym matka odesłała ją do domu kobiety, którą autorka po prostu określała mianem "Madame". Tam pracowała jako gosposia. Jej życie wcale nie było usłane różami. Musiała nauczyć się wielu rzeczy i przestrzegać zasad panujących w mieszkaniu kobiety. Pracowała na własne utrzymanie, zaś o szczęśliwym dzieciństwie nie było tutaj mowy. Główna bohaterka została brutalnie wepchnięta w świat dorosłych, gdzie musiała sobie radzić sama, by przetrwać. 
W późniejszych latach, Doris wraz z Madame wyjechały do Paryża, gdzie dziewczyna została modelką, poznając inne dziewczęta z branży modowej. Tam również spotkała swoją jedyną miłość czyli Allana, który będzie nieodłącznym towarzyszem historii opowiadanej przez kobietę. W końcowej fabule główna bohaterka tuż przed wybuchem wojny ucieka do Nowego Jorku, żywiąc nadzieję, że tam u boku ukochanego spędzi resztę swoich dni. Rzeczywistość jednak zdaje się być bardziej brutalna niżeli się nam wydaje.
Całą tę historię, Doris w podeszłym wieku, spisuje dla Jenny. Chce, aby dziewczyna poznała jej życie i by wszystkie wspomnienia nie zostały zapomniane. 
My jako czytelnicy, znamy młode lata głównej bohaterki wcześniej, zaś Jenny zapoznaje się z nimi w krytycznym momencie życia Doris, kiedy to kobieta jest już na prawdę u schyłku swojego życia.
"Czerwony notes" to historia Doris, jej młodzieńczych lat, pierwszej, prawdziwej miłości, ale również opowieść o przepięknej i wzruszającej więzi jaka łączy główną postać z Jenny. 
Autorka nie wykreowała płytkiej bohaterki, która całe życie ma z górki. Wręcz przeciwnie. Doris to pełnokrwista kobieta, którą życie kopało po dupie niejednokrotnie, zaś ona sama nigdy nie użalała się nad swoim losem.
Nie miałam zielonego pojęcia, że ta smutna, pełna tragedii i smutnych zakończeń książka, tak bardzo przypadnie mi do gustu. Pomimo tej nie dodającej otuchy otoczki, powieść była wzruszająca i przepięknie opowiedziana, a historia Doris wciągająca i zapierająca dech w piersi.
To niezwykła powieść o zwykłej kobiecie żyjącej za czasów wybuchu drugiej wojny światowej, która przeżyła swoje życie najpiękniej jak umiała i swoje wspomnienia przelała do czerwonego notesu, który pozostawiła w rękach Jenny.
Koniecznie musicie zapoznać się z tą lekturą, gdyż takie historie, nawet jeśli zmyślone, powinny przetrwać na wieki.

Za możliwość przeczytania przedpremierowo tej książki serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal.



Moja ocena: Koniecznie musisz przeczytać!
Książka bierze udział w wyzwaniu:

1. Przeczytam tyle ile mam wzrostu (2,3 cm)

You Might Also Like

1 Comments

  1. There are definitely a lot of details like that to take into consideration. That may be a nice point to deliver up. I provide the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions just like the one you carry up the place the most important factor can be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, but I'm positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both girls and boys feel the impact of only a second’s pleasure, for the remainder of their lives. betfair online casino

    OdpowiedzUsuń

Jest mi niezmiernie miło, że poświęciłeś swój czas i przeczytałeś mój wpis. Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, za każdą radę i krytykę. Mam nadzieję, że jeszcze do mnie zawitasz czytelniku!